Aksa Akrilik, büyük bir başarıya daha imza attı.


Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin düzenlediği 7’nci Kurumsal Yönetim Ödülleri’nde borsada yer alan 50 şirketi geride bırakarak bu yıl Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip 1’inci şirket olan Aksa Akrilik, büyük bir başarıya daha imza attı.


Aksa Akrilik, uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından yapılan derecelendirmede, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisindeki şirketler arasındaki yerini aldı. JCR Eurasia Rating, Aksa Akrilik’in Uzun Vadeli Ulusal Notunu “AA (Trk)”, görünümünü “Stabil” olarak belirledi. Aksa Akrilik’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Not ve görünümleri ise ülke tavanı olan “BBB-” ve “Stabil” olarak belirlendi.


JCR Eurasia Rating, Aksa Akrilik’in yüksek düzeyde yatırım yapılabilir şirket kategorisinde yer almasının dayanaklarını, “Şirketin güçlü piyasa konumu, uluslararası ticaret ağı, dinamik ve müşteriye yansıtılabilen maliyet yapısı, düşük borçluluk, iyi borç ödeme servisi, Ar-Ge faaliyetleri, güçlü kurumsal yönetim yapısı, ihtiyatlı mali yönetim, geliştirilmiş operasyonel risk yönetimi ve azaltma sistemleri ile yasal uyum seviyesi, çeşitlendirilmiş ürün yelpazesi, öngörülebilir nakit akışları, DowAksa girişiminin ve yeni ürün serilerinin dikkate değer potansiyeli "AA (Trk) / Stabil" olarak belirlenen Uzun Vadeli Ulusal notun ana dayanaklarını oluşturmaktadır. Çalışma sermayesi ve likidite yapısı, devam eden kapasite ve yenileme yatırımlarının nakit akımlarına, yeni ürün hatlarının satış performansına ve borçlanma profiline katkısı, ikame ürünlerin piyasa etkisi ve akrilik piyasasındaki uzun vadeli küresel gelişmeler JCR Eurasia Rating tarafından izlenmeye devam edilecektir.” şeklinde açıkladı.