Ak-Pa Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş., Akkök Holding tarafından 1976 yılında grup şirketlerinin tüm ihracat işlemlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. İlk yılında 4 Milyon USD ihracat yapan Ak-Pa, 2023 yılında 551 milyon FOB USD’lik ihracat seviyesine ulaşmıştır ve kuruluşundan bugüne 10.2 Milyar USD ihracat gerçekleştirmiştir.


Ak-Pa Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş., T.C.Ekonomi Bakanlığı tarafından Dış Ticaret Sermaye Şirketi statüsü verilen 79 şirketten birisidir.


Ak-Pa Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş.’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan onaylanmış Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi bulunmaktadır.


Ak-Pa Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş.’nin üye olduğu dernek ve kuruluşlar arasında TürkTrade, İTKİB, İMMİB ve İstanbul Ticaret Odası bulunmaktadır.


İhracat aktiviteleri Avrupa, Orta Doğu, Asya-Pasifik, Afrika ve Amerika bölgelerinde olmak üzere yaklaşık 100 ülkeyi kapsamaktadır.


Türkiye’nin ihracat yapan en güçlü şirketlerinden biri olan Ak-Pa, dünya pazarlarına hakimiyet, güvenilirlik ve müşteri odaklılık gibi özellikleriyle fark yaratmaktadır. Dış ticaretin her aşamasının işlemleri, her ülke ve her müşterinin kendine özel kriterlerine göre firmamız tarafından yapılmaktadır.İHRACATI YAPILAN GRUP ŞİRKETLERİ
AKPA

AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş.


Akkök Şirketler Grubu bünyesinde 1971 yılından bu yana faaliyet gösteren Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., dünya tekstil sektörüne ana girdi olarak sentetik bazlı elyaf sınıfında bulunan akrilik elyafı üretmektedir.

Üretimini 560 bin m²'lik bir alan üzerinde kurulmuş olan, dünyanın tek çatı altındaki en büyük kapasiteli fabrikasında gerçekleştiren AKSA’nın ürettiği renkli-renksiz (ekru) tov, tops ve kesik elyaf; tek başına veya pamuk, yün, polyester, naylon gibi diğer doğal ve yapay elyaf türleri ile karıştırılarak halıdan döşemeliğe, iplikten el örgüsüne, kadifeden çorap ve branda bezine kadar çok geniş bir alanda tekstil hammaddesi olarak kullanılmaktadır.AK-KİM KiMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.


Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. 1000’i aşkın çalışanı ile 5 farklı lokasyonda faaliyet gösteren Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, karboksimetil selüloz, silikon polimerleri, tekstil yardımcı maddeleri, kâğıt ve su kimyasalları, yapı kimyasalları ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle şirket, 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan Akkim; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik sektörlerinin çözüm ortağıdır. Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği zengin ürün çeşitliliğiyle küresel standartlarda inovasyon yapabilen bir organizasyona dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayan Akkim Kimya, kimya sektöründe sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerdendir.AKPA

DOWAKSA İLERİ KOMPOZİT MALZEMELER SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ


Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa, enerji, ulaşım, savunma ve alt yapı sektörleri başta olmak üzere endüstriyel sektörlere karbon elyaf kompozit çözümleri sağlar. Şirket 2012 yılında iki dünya devi, Dow ve Aksa Akrilik San. A.Ş’nin 50/50 ortak girişimi olarak kurulmuştur, Akrilik elyafta dünya lideri olan Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü olan Dow’ın bilgi, deneyim ve gücünü birleştiren DowAksa, precursor’dan, karbon elyafa, karbon elyaftan reçineye uzanan ürün gamı, mühendislik çözümleri, teknolojisi ve know-how’ı ile sektörün sayılı tam entegre çözüm üreticilerindendir. Karbon elyaf, rüzgar türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sağlayan, katma değeri yüksek ve stratejik bir üründür. Şirketin ileri teknoloji ile donatılmış dünya standartlarında üretim tesisi, Avrupa, MENA ve Orta Asya'ya maksimum 4 saatlik bir uçuş mesafesinde olan Yalova'da bulunmaktadır.AKPA

AKCOAT İLERİ KİMYASAL KAPLAMA MALZEMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.


50 yılı aşkın süredir global ölçekte başarıyla hizmet veren Akcoat, bu bilgi birikiminin gücünü, kıtaları aşan iş tecrübesiyle birleştirerek kaliteli, inovatif, daima verimli olmayı hedeflemektedir. Bugün 6 kıtada, 65 ülkede tercih edilen marka olan Akcoat, emaye, seramik, cam, yapışmaz-dekoratif kaplamalar ve pigment olmak üzere 5 ana grupta, geçen seneye göre %10 kapasite artışıyla hizmet vermektedir. Ayrıca kaplama malzemelerindeki çözümleriyle beyaz eşya, küçük ev aletleri, mimari yapı gereçleri, ev ve mutfak eşyaları, seramik karo ve cam endüstrisi, ileri teknoloji kimyasal sektörü gibi birçok farklı disiplinde, uluslararası birçok markayla çalışmaktadır.

Akcoat bugün Türkiye ve İspanya’da üretim tesisleri yönetmekte, ABD, Çin, Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Afrika’da satış temsilcilikleri ve teknik servisleri bulunmaktadır. Senelik cirosunun %50’sinden fazlasını ihracattan kazanarak ülke ekonomisine güç katmakta, kendi sektöründe 12 yıldır ihracat lideri olmaktadır.

İhracatta geleceği bugünden tasarlamaya kararlı Akcoat’un yeni hedefleri arasında 5 yıl içerisinde ihracatını iki katının üzerine çıkarmak var. Ar-Ge, dijitalleşme ve inovasyon konusundaki kararlı adımlarıyla alanında dünyanın bir numarasını olmayı hedeflemektedir.