Temelleri 1952 yılında merhum Raif Dinçkök tarafından atılan Akkök Holding, 65 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır. Kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 18 ticaret ve sanayi şirketi ile 18 üretim tesisi bulunmaktadır. Yer aldığı sektörlerde yurt dışı piyasalarını yakından izleyen Akkök Holding, tüm şirketleriyle birlikte küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir.


Aksa Akrilik, 315.000 ton/yıl kurulu kapasitesiyle Türkiye’nin tek yerel akrilik elyaf üreticisidir. Dünya pazarındaki ihtiyacın %17’sini karşılayan şirket, hizmetleriyle beş kıtada 50’den fazla ülkenin tekstil ve endüstriyel tekstil sanayisine ulaşmaktadır. Aksa Akrilik, 2009 yılında teknolojik altyapısını geliştirerek, 21. yüzyılın en önemli hammaddelerinden biri sayılan karbon elyaf üretimini hayata geçirmiştir.


DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San A.Ş’nin ortak girişimi olarak kurulmuştur. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda DowAksa, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır. DowAksa, enerji, ulaşım, savunma ve alt yapı sektörleri başta olmak üzere endüstriyel sektörlere entegre karbon elyaf kompozit çözümleri sağlar. Şirket, toplam maliyeti düşürmeyi hedefleyen çözümler geliştirir ve hızla büyüyen karbon elyaf kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi sunar. Teknik servis desteği ile ürün gamını genişleten DowAksa, küresel ölçekte iş geliştirme faaliyetlerinde de bulunmaktadır.


Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977’de Yalova'da kurulmuş ve zaman içinde Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarında üretim faaliyetlerini genişletmiştir. Ak-Kim; klor-alkali ve türevleri, metilaminler, persülfatlar, peroksitler, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, kağıt ve su arıtma kimyasalları ile çimento ve beton katkı maddelerini kapsayan geniş ürün yelpazesiyle beş kıtada müşterilerine hizmet veren global bir kimya şirketidir. Toplam 600 bin tonluk kapasitesiyle 500’ün üzerinde kimyasal hammadde ve yardımcı malzeme üreten Ak-Kim, yüksek teknolojiye sahip çevre dostu tesislerinde üretim yapmaktadır. Şirket, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002’den bu yana yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. Büyüme stratejisi doğrultusunda 2013’te Avrupa’nın 2. büyük su kimyasalları ve koagülant üreticisi Feralco ile eşit hisseli Akferal şirketini kuran Ak-Kim, 2015’te ise dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden Gizem Frit şirketini satın alarak yeni bir pazara girmiştir. Su çözümleri alanındaki faaliyetlerini 2015’te kendi geliştirdiği reçeteyle ürettiği yüksek kaliteli PVDF malzemeden imal edilmiş delikli elyafa sahip Ultrafiltrasyon Modülü ile genişleten Ak-Kim, Türkiye ve yakın çevresinde bir ilk olan bu yatırımıyla Ultrafiltrasyon Modülü üretim sektörünün de öncüsü durumundadır.


Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşam kalitesini yükselten projeler geliştirmeye devam etmektedir. Şirket, Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile Akasya projelerini başarıyla yürütmekte, alışveriş merkezi yatırımlarına alternatif olarak Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri geliştirmektedir. Şirket, bu yatırımlarla artıracağı düzenli kira gelirleri ile ortaklarına düzenli temettü geliri sağlamayı hedeflemektedir. Akiş GYO, Saf GYO ile 18 Ocak 2017 tarihinde tescillenen birleşme ile sektörün en önemli oyunculardan biri haline gelmiştir. Şirket; doğru zamanda, doğru lokasyonda, yeni trendler yaratan projeleriyle sürekli değişim içinde bulunan sektör eğilimlerini ve sosyoekonomik gelişmeleri yakından takip ederek, gayrimenkul sektöründe fark yaratacak projelere imza atmaya devam edecektir.

Açıldığı günden bu yana geleceğe yatırım yapan ve yeni değerler yaratma konusunda lider olan Akmerkez ise 1993 yılından bu yana bünyesinde yer alan seçkin marka ve mağazaları; alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla, keyifli deneyimlerin adresi ve kentin en gözde buluşma noktası olmuştur.


Gayrimenkul sektöründeki başarısını Akmerkez yatırımıyla tescillemiş olan Akkök Holding’in bir diğer şirketi ise topluma değer katan faaliyetleri ile gayrimenkul sektöründeki saygınlığını pekiştiren SAF GYO’dur. 2014’ün ilk çeyreğinde açılan Akasya, İstanbul’da Anadolu Yakası ile bölgeye ve şehre yeni bir soluk getirirken, Akasya’daki KidZania İstanbul ise çocukları eğlendirirken eğitme konseptli önemli bir sosyal alandır. Akiş GYO ile Saf GYO, Akiş GYO altında birleşerek sektörün en önemli oyuncularından olmuştur.


1989’da, Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden CEZ Group’un %50-%50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplam 1.211 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının %3,2’sini tek başına karşılayacak kapasiteye sahiptir. Yenilenebilir enerji alanındaki atılımlarıyla dikkat çeken Akenerji, toplam 307 MW kurulu güce sahip, 7 hidroelektrik ve bir rüzgâr santrali ile toplam kurulu gücü içinde yenilenebilir enerji kaynakların payını %25’e çıkartmıştır. Erzincan’da kurulması planlanan 198 MW’lık Kemah Hidroelektrik Santrali projesi çalışmaları ise devam etmektedir.


Sepaş Enerji; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararına göre dağıtım şirketinden ayrılarak 1 Ocak 2013 tarihinde kurulmuştur. Sepaş Enerji hizmetlerini ulusal ve uluslararası güç birliğiyle görevli tedarik bölgesi olan Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında 1.6 milyonluk portföye ulaştırmaktadır. 2016 yıl toplamında ortalama 1.026 MW portföye enerji tedarik eden Sepaş Enerji’nin toplam satış hacmi 8,989 GWh olarak gerçekleşmiştir.


Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) ise Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan yaklaşık 19.421 kilometrekarelik yüz ölçüm üzerinde, toplam 4 il, 45 ilçe, 47 belediye, 1441 köyde, 1,6 milyon tüketiciye, 3,4 milyon nüfusa 1.700 çalışanıyla, 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti vermektedir. SEDAŞ, elektrik dağıtım faaliyetleri kapsamında, bölgesindeki abonelere kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermeyi hedefleyerek, bu kapsamda oluşan arızalara da hızla müdahale etmektedir, SEDAŞ, enerji dağıtım hizmetini sayısı 33’e varan dağıtım merkezi ve toplamda 21 Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden yürütmektedir.


Sürdürülebilir bir gelecek için


“Sürdürülebilir Kalkınma” anlayışı, Akkök Holding’in gelecek perspektifi ve stratejilerinin oluşumunda önemli bir role sahiptir. Akkök Holding, 2012 yılında çevresel, sosyal, etik ve ekonomik alanlardaki performans ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi içeren ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu hazırlamıştır. Rapor, uluslararası raporlama standartları GRI’a (Global Reporting Initative) uygun olarak yapılmış ve C seviyesinde onay almıştır. 2013-2014 döneminde Akkök Holding, Aksa Akrilik, Ak-Kim Kimya, Akenerji ve Akiş GYO’nun çalışmalarını kapsayan ikinci sürdürülebilirlik raporunu ise G4 raporlama çerçevesinde hazırlayarak, yayınlanmıştır. Akkök Holding, Global Compact İlerleme Raporu ile sürdürülebilirlik çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmaya devam etmektedir.


2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan Akkök Holding, bu sayede bünyesindeki tüm şirketlerle birlikte benimsediği açıklık ve hesap verebilirlik ilkelerini daha da güçlendirmiştir. Holding, çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve hissedarları başta olmak üzere tüm sosyal paydaşlarıyla ilişkilerini bu iki temel ilke ışığında kurar. Akkök çatısı altında yer alan şirketler, eksiksiz yerine getirdikleri finansal yükümlülüklerinin yanında, birer kurumsal vatandaş olarak da her faaliyetlerinde topluma, çevreye ve ekonomiye değer katar.

Akkök İş Etiği İlkeleri


Akkök Holding’in uzun bir geçmişe sahip olan uygulamalarıyla, gerek kişisel davranış gerekse iş etiği kurallarına ilişkin kurumsallaşma sürecine uygun olarak "Akkök Holding İş Etiği İlkeleri" belirlenmiştir.


Akkök Holding İş Etiği İlkeleri ve bunları destekleyen politikalar; çalışanlar, ortaklar, tedarikçiler, müşteriler,bayiler, diğer menfaat sahipleri ve kamuoyu ile ilişkilerde yol göstericidir. Akkök Holding İş Etiği İlkeleri ile hareket etmek, itibar ve yasaya uyumun yanı sıra, iş birliği içinde karşılıklı saygı içeren bir çalışma ortamı anlamına gelmektedir.

İşveren Markası


Akkök Holding bünyesinde bugün toplamda 5.000’in üzerinde çalışan bulunmaktadır. İşveren Markası çalışmaları kapsamında; değerler içeride kuvvetlendirilirken, dışarıda yürütülen faaliyetler ile de yaygınlaştırılmaktadır.